Powered By Blogger

събота, 4 февруари 2012 г.

Една изпълнена детска мечта - продължение

След като леглото за стаята беше готово остана да направя и останалите мебели . Понеже идеята бе да бъде всичко в морска тематика избрах за мебелите ламинирано ПДЧ в светъл нюанс - бреза . Съпругата ми желаеше да има гардеробче за дрехите на малкия , трябваше да е семпло и да не отнема много място . Синът ми пък искаше да има бюро и висока етажерка , на която да си нарежда книжките.
И така се наложи да се захвана с чертежи и оразмеряване . След одобрението на семейния съвет , дадох поръчка на един отдел в строителен хипермаркет да ми разкрои и кантира необходимите плоскости . Всички останали материали си набавих от едно магазинче за мебелен обков в близост до дома ми.
Вече всичко необходимо беше налично и се захванах със сглобяването . Малкия постоянно се въртеше покрай мен и искаше да ми помага - нали ставаше въпрос за неговата стая .

Така изглежда гардеробчето на детето . За по-морско настроение сложих дръжки приличащи на морски кончета .
Дойде ред и на бюрото . Стандартно ученическо бюро с малко доработка за компютъра и място за крачетата на детето - под ъгъл подходящ за правилната стойка .
Тук също дръжките са с морски мотив - два вида рибки и костенурка.

Етажерката бе съобразена с мястото между двата прозореца .
И накрая черешката на тортата - сандък за играчките приличащ на пиратско съкровище .




Материала отново е ламинирано ПДЧ . Най трудно ми беше да направя извивката на капака . С няколко опита и разчертавания стигнах до точните линии и с прободния трион направих срязовете . Тъй като срязовте не са на професионална машина не бяха и много равни , но горните плоскости покриха всичко . Нарочно използвах черни винтове за по-голям контраст . Дръжката и пантите също са черни и имитират ковано желязо . А за още по-голяма автентичност сложих кожени колани с токи за плътно заключване на ценното съкровише .
Остана самата декорация на стаята .
Тук вече съпругата ми се развихри заедно с малкия . От Домко взехме тапет синьо-бяло райе и залепихме една лента като акцент на стената .
Наредиха моделите на кораби на малкия , сложиха всички декоративни елементи с морска тематика , които си взехме от морето през лятната почивка . На единия прозорец сложиха завеса от нанизани миди вместо перде .

И в крайна сметка се получи една страхотна детска стая според изискванията на сина ми .





Всеки може , стига да пожелае !






четвъртък, 2 февруари 2012 г.

Една изпълнена детска мечта


Имам син на почти 8 години , и като всяко момче в главата му са само пирати , кораби , мечове и пистолети . Искаше да има детска стая , но не просто детска стая - а специална с морска тематика . И така стигнахме до леглото , трябвало да прилича на кораб и да било високо .
За мен няма по-красива гледка от радостните детски очи и отново се заех да творя така желаното легло.
Предложих му много готови варианти продавани в магазините , но все нещо не беше както той искаше . Тогава ми хрумна идея - леглото да е във въздуха а под него да има свободно пространство за игра . Това се доближи най-много до детската мечта.
За да се постави леглото във въздуха трябваше да е здраво и устойчиво на палаво момче .
За направата му избрах масив от иглолистна дървесина . В един от строителните хипермаркети намерих готови плоскости от слепени дъски . Те ми послужиха за страниците на леглото .
Синът ми не е от най-кротките дори когато спи , затова се наложи да мисля нещо като предпазна решетка против падане . Сетих се , че може да стане ефектно и практично ако пусна външната страница по-висока и направя кръгли отвори имитиращи илюминаторите на корабите . С прободния трион направих отворите и извивките над тях и след това всичко се заглади с шкурка-първо едра а в последствие по-финна и по-финна до постигане на идеално гладки повърхностти.
След като вече имах лицевата част на леглото се заех с останалото . Проверих стандартните размери на матраците и скроих другите плоскости .
Другото нещо за което се замислих бе дъното на леглото . Трябваше да издържа доста килограми защото като всяко дете и сина ми обича да подскача върху леглото , а и бе предвидено да го ползва поне 5-10 години . Монтирах една плоскост по дължина на леглото . върху нея наредих ламперия и я фиксирах с винтове за дърво .

Така вече бях сигурен , че дъното ще издържи нарастващото тегло на растящо дете.
Леглото вече бе готово и сега оставаше да се монтира на мястото отредено за него . За целта се доверих на Хилти - сегментни анкери с товароносимост над 200кг на точка . Направих проходни отвори в дъното на леглото и анкерирах  през тях едната къса и едната дълга страна .
Леглото се крепи на 6 анкера м10/120 - 2 на късата и 4 на дългата страна .
Остана една слаба точка - неукрепения външен ъгъл . За него ми хрумна друга идея : монтирах едно трупче пробито точно в средата по цялата дължина в стърчащия ъгъл на леглото . През отвора прекарах шпилка минаваща през самото легло и захваната в тавана на стаята посредством анкер с вътршна резба . От долната страна на леглото сложих шайба с широка периферия и гайка с глуха резба - за да не се драска човек ако случайно се допре до нея . Регулирах дължината на шпилката така , че част от тежеста на леглото да се прехвърли и върху нея а същевременно да остане абсолютно нивелирано.
От горе на шпилката навих ленено въже с цел декорация и да не се нареже детето на резбата .

И така леглото бе готово , монтирано и обезопасено . Остана само да измисля как да се качва сина ми в него . Тук вече се наложи да копирам готовите легла , защото в противен случай можеше да стане стълбата или с прекалено стръмни стъпала или да не умеря точния ъгъл на наклона . Вкрайна сметка се получи това:

Надежна , здрава и незаемаща място стълба . Леглото беше окончателно готово , но за да съм сигурен , че няма да пострада синът ми пръв се качих аз естествено и внесох спокойствие и увереност в съпругата ми . Детето няма да пострада !!!!!!
Така осъществих детската мечта на моят син.

Всеки може , стига да пожелае !






сряда, 1 февруари 2012 г.

Окачен таван 2 в 1


Имах идея да направя изолация на тавана поради факта , че живея на последен етаж и имах големи загуби на топлина през зимата и много отдадена топлина през лятото.
След поредното ровене в интернет установих , че мога да скрия и въздуховод от камината до детската стая . Целта на упражнението бе да подобря отоплението на детската . Проблема беше как да вградя тръба ф150мм в окачен таван пуснат на 100мм.
Решението намерих в Google изображения , там има доста снимки на окачени тавани на няколко нива . Зех се с работата:


Първо нивелирах и очертах мястото на бъдещия таван . След това монтирах носещите профили по стените .
Монтирах и директните окачвачи. За монтажа на носещите профили съм ползвал пирон-дюбели 6х40мм през 50-60см. , а директните окачвачи съм хващал с по 2 дюбела.
Направих извивката на второто ниво от по-широкия профил , като го нарязах през 8-10см по страниците . С това постигнах гъвкавост на профила . Монтажа му е по едната нарязана страна.

Направих дупка в обшивката на камината над вентилационните отвори и монтирах розетка . Към нея със скоби фиксирах алуминиевата гофрирана тръба . Ових я с каменна вата с цел минимизиране на топлинните загуби , и я фиксирах към тавана с перфолента и дюбели . Пробих и дупка в стената между двете стаи . От страната на детската стая вградих вентилатор устойчив на високи температури захранен от контакта до камината . Така слд като се разгори камината може да се включи вентилатора без да трябва да се отива в другата стая .
От захранването на полюлея в стаята пуснах кабел за скритото освтление в извивката на тавана. 


След като монтирах носещите профили се захванах с монтажа на самия гипскартон . Започнах от високата част на окачения таван , от най-отдалечения край от извивката.


Ред беше на самата извивка и по-специално на вертикалната част . Самата извивка става с прорязване на единия слой хартия и пречупване на гипса - за изпъкнала част се реже от външната страна а за вдлъбнала от вътре . Така нарязания картон се чупи и остава да го държи непрорязаната страна .


Така изглежда извивката отвътре


После сложих втори нарязан профил с цел да стабилизира вертикалата и да осигури основа за захващане на завършващия картон.

Монтирах носещите профили на ниското ниво и така фиксирах вертикалата.
Следващата стъпка бе щпакловка на вертикалната част от кривката и довършване на монтажа на картона от високото ниво

Шпакловка на цялото високо ниво като предварително всички фуги съм подсилил със стъклофибърна лента



Накрая и финалния монтаж на гипскартона на ниския таван , и последвала шпакловка . Малко заигравка с импрегниращия грунд и накрая латекс на две ръце.
Като резултат от всичкото описано до тук се получи това:

А сега през зимата се усети и ефекта от вградения въздуховод , а именно стаята на детето се отопля по-бързо и по-добре от стаята в която е самата камина .
Веки може , стига да пожелае!