Powered By Blogger

вторник, 31 януари 2012 г.

Как да си направим сами камина.

Имах една мечта - да имам в жилището си камина!
Посъветвах се с много майстори и вещи в занаята хора и всички казваха , че камина в панелно жилище е трудно постижимо . Трябвало да се надстроява комина поради факта , че съм на последен пети етаж а входа има и шести /има чупка /. Трябвало да се иззида от майстор , защото можело да не дърпа както трябва или да не отопля помещението и т. н. все неща показващи ми колко трудно и отговоро нещо е направата на камина с цел да защитят космическите цени искани за майсторлък.
Беше немислимо да дам около 1500-2000 лева в зависимост от облицовката на камината. Тогава се разрових в интернет и открих сайтовете на няколко водещи производителя на горивни камери за вграждане . След сравняване на параметрите на предлаганите модели се спрях на горивна камера на фирма Прити.
В сайта имаше приложен калкулатор за определяне на нужните киловати за отопление на желаната площ. Живея в апартамент 58м2 и си избрах 13kW горивна камера - дават и възможност за отопление на 160м3 , а моят апартамент излиза 156м3 /включително баня , коридор и тераса - по нотарялен акт/. Избрах си суха /без водна риза/ горивна камера защото не ми се разкъртваше целия апартамент за прокарване на тръби.
И така се започна всичко , вече имах горивната камера . В сайта на фирмата производител имаше насоки за самото вграждане.

Направих стойка , върху която се поставя камерата . Използвах квадратна тръба 30/30/2.0 

Избрах подходящото място - в близост до коминното тяло.


Направих отвор ф200 , защото съществуващия беше ф130 , а отвора за пушека на камерата ф200 и щеше да стане като тапа за изгорелите газове.

Изрязах ламинирания паркет и започнах с основите на камината . На дъното залепих теракотени плочки с цел по-лесното почистване.

Положих каменна вата с фолио за изолация на стените и с цел задържане на топлия въздух в празното пространство около камерата.



Поставих стойката а след това и самата камера върху нея . После започнах иззидването на стените.


От двете страни и отзад оставих празно място за да се движи въздуха . Влизайки отдолу студен минава около камерата , нагрява се и по естествен път се издига нагоре . Връзката м/у коминното тяло и камерата е с гофрирана тръба ф200 от неръждавейка .

Плътно затворих простанството с каменна вата

Довърших зидарията догоре , като оставих място за вентилационните отвори

Измазах с лепилото за зидане и след изсъхването му шпакловах с гипс

Съпругата ми избра подходящ на интериора цвят и латекса бе положен.
Монтирах декоративните решетки на въздуховодите .
Първото тестово запалване на камината премина без проблем

Камината беше готова , но ни изглеждаше малко постна . Решихме да направим контур от врачански камък и мисля , че се получи добре.
Така се сдобих с камина в панелното ми жилище и сметките показаха , че удоволствието струваше на семейството ми около 650 лева . А за удоволствието от постижението ми няма смисъл да коментирам .
Всеки може , стига да пожелае!!!











7 коментара:

  1. Не мога да скрия ,че се гордея много с теб.Мисля ,че блога трябва да се казва ;сръчните ръчички на моят съпруг,а за тези който проявяват повече интерес държа да подчертая ,че сметките за ток драстично спаднаха.

    ОтговорИзтриване
  2. Здравей първо да те поздравя за хубавият сайт и многото полезна информация в него. Детското легло е станало много добре както и изграждането на камината е супер ( и другите неща са мн добре но тези двете мисля да ги копирам).
    Ако може няколко въпроса за камината.
    1. во добре ли дърпа пушека и имал ли си някакви др. проблеми със дима?
    и дали си слагал вентилатори за др. стаи?

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Здравей ,
      благодаря за добрите отзиви за блога ми .
      Нз въпроса ти - вече трета зима се утопляваме с камината . Случвало се е 3-4 пъти да върне дим в стаята при много силен вятър , но вече имам решение и за такива моменти - повече дърва и леко отворено чекмедже за да влиза повече въздух към огъня . През лятото затваряме клапите и желюзите и няма миризма на комин .
      В публикацията ми за окачения таван съм описал въпроса с вентилатора - въздуховода наложи направата на окачения таван .
      Дано да съм ти отговорил на въпросите , ако има нужда от още инфо съм на линия .
      Поздрави ,
      Огнян Тодоров

      Изтриване
  3. Поздравления за умелото изграждане на камината !!! Възхитена съм от нея- изглежда прекрасно, а щом като и топли с по-малко разход- какво повече може да желае човек ?!! Красота, неповторим уют и независимост от грабителите ЧЕЗ и Топлофикация !!! СУПЕР !!!

    ОтговорИзтриване
  4. Всичко е добре, само се чудя как ще почистиш кюнците след време.

    ОтговорИзтриване
  5. Здравейте,
    така наречените кюнци представляват гофрирана тръба от неръждаема стомана, по която не полепят или трудно полепят сажди. И при висока температура се самопочиства. Диаметъра е ф200мм, което допълнително затруднява полепянето на сажди. От 2012г до ден днешен 2019г не съм имал проблем със запушване на комина. При изграждането на камината инвестирах повече средства в качествени материали и сега нямам подобни проблеми.
    Поздрави и весели празници.

    ОтговорИзтриване
  6. Да попитам закрепването на металната гофра към комина и камината с помоща на скоби и алуминиево тиксо ли е ?

    ОтговорИзтриване